An investment has an initial cost of $410,000 and will generate the net income a
ID: 2701631 • Letter: A
Question
An investment has an initial cost of $410,000 and will generate the net income amounts shown below. This investment will be depreciated straight line to zero over the 4-year life of the project. Should this project be accepted based on the average accounting rate of return if the required rate is 16 percent? Why or why not?
<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /> <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
A. Yes; because the AAR is equal to 16 percent
B. Yes; because the AAR is greater than 16 percent
C. Yes; because the AAR is less than 16 percent
D. No; because the AAR is greater than 16 percent
E. No; because the AAR is less than 16 percent
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Average Income = (21000 + 24800 + 37500 + 45000)/4= 32075
Average Investment = 410000/2 = 205000
AAR = Average Income/Average Investment*100 = 32075/205000*100 = 15.64%
Option E (No; because the AAR is less than 16 percent) is correct.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.