OceanGate sells external hard drives for $200 each. Its total fixed costs are $3
ID: 2620949 • Letter: O
Question
OceanGate sells external hard drives for $200 each. Its total fixed costs are $30 million, and its variable costs per unit are $140. The corporate tax rate is 30%. If the economy is strong, the firm will sell 2 million drives, but if there is a recession, it will sell only half as many.
a. What is the firm's degree of operating leverage (defined as the ratio of the percent change in EBIT to the percent change in sales) in going from a recession to a strong economy?
Degree of operating leverage
b. If the economy enters a recession, what will be the firm’s after-tax profit? (Enter your answer in millions.)
After-tax profit $ million
Explanation / Answer
a. Sales if economy is strong=2 million
Sales if economy is in recession=1 million
Percentage increase in sales=100% from recession to strong economy
EBIT=Sales-Variable Cost-Fixed Cost
EBIT(strong economy)=2*(200-140)-30=$90 million
EBIT(recession)=1*(200-140)-30=$30 million
Percentage increase in EBIT=(90-30)/30=200%
So, operating leverage=200/100=2
b. EBIT if there is recession=$30 million
Corporate tax=30%, so after tax profit=30(1-0.3)=$21 million
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.