6. The US EPA has determined that cleaning up the local watershed so it will mee
ID: 2622747 • Letter: 6
Question
6. The US EPA has determined that cleaning up the local watershed so it will meet healthy water standards will cost $300 million. They support their claim for the need to do this project by saying that the economic value of the healthy water to the citizens in the area is $15 million dollars per year in lower health costs, recreation, and quality of life. These benefits are expected to continue for 50 years. The opportunity cost on government money is normally the current rate of treasury bills which is 3%/year. Using Benefit/Cost Analysis determine if this use of government money makes sense. What is the minimum amount of annual benefit that is needed to justify this spending?
Explanation / Answer
NPV = -300 + 15/1.03 + 15/1.03^2 + 15/1.03^3 + 15/1.03^4 ....................15/1.03^50 = $$85.95 miliion
NPV is positive and hence this use of government money makes sense
Let minimum amount = x
For minimum amount, NPV = 0
-300 + x/1.03 + x/1.03^2 + x/1.03^3 + x/1.03^4 ....................x/1.03^50=0
x= $11.66 million
minimum amount of annual benefit that is needed to justify this spending = $11.66 million
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.