You are evaluating a project for your company. You estimate the sales price to b
ID: 2624274 • Letter: Y
Question
You are evaluating a project for your company. You estimate the sales price to be $25 per unit and sales volume to be 4,000 units in year 1; 7,000 units in year 2; and 1,000 units in year 3. The project has a three-year life. Variable costs amount to $10 per unit and fixed costs are $50,000 per year. The project requires an initial investment of $10,000 in assets which will be depreciated straight-line to zero over the three-year project life. The actual market value of these assets at the end of year 3 is expected to be $1,000. NWC requirements at the beginning of each year will be approximately 10 percent of the projected sales during the coming year. The tax rate is 34 percent and the required return on the project is 10 percent. What is the operating cash flow for the project in year 2? $34,100 $37,093 $37,433 $39,700Explanation / Answer
For the Year 2
Net Income before tax = (sale price - Variable cost per Unit)*No of unit - Fixed Cost - Depreciation
Net Income before tax = (25-15)*7000 - 50000 - 10000/3
Net Income before tax = 105000-50000-3333
Net Income before tax = 51667
Tax Expenses = 51667*34%
Tax Expenses = 17567
Net Income after tax = 51667-17567
Net Income after tax = 34100
Operating Cash flow = Net Income after tax + Depreciation
Operating Cash flow = 34100 + 3333
Operating Cash flow = 37433
Answer:
c) $ 37433
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.