You are evaluating a product for your company. You estimate the sales price of p
ID: 2764938 • Letter: Y
Question
You are evaluating a product for your company. You estimate the sales price of product to be $160 per unit and sales volume to be 10,600 units in year 1; 25,600 units in year 2; and 5,600 units in year 3. The project has a 3 year life. Variable costs amount to $85 per unit and fixed costs are $206,000 per year. The project requires an initial investment of $342,000 in assets which will be depreciated straight-line to zero over the 3 year project life. The actual market value of these assets at the end of year 3 is expected to be $46,000. NWC requirements at the beginning of each year will be approximately 16% of the projected sales during the coming year. The tax rate is 30% and the required return on the project is 11%. What will the year 2 cash flows for this project be?
$1,600,000
$1,120,000
$850,000
$1,234,000
Explanation / Answer
Year 2
sales- COGS=25600*(160-85)=1920000
minus Fixed cost=1920000-206000=1714000
minus depreciation=1714000-114000=1600000
minus Add in NWC=1600000-16%*(25600-10600)*160=1216000
Minus tax=1216000*(1-0.3)=851200
PAT=851200
hence cash flow=PAT+depreciation- change in NWC=851200+114000-384000=581200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.