Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The MoMi Corporations income before interest, depreciation and taxes, was $1.7 m

ID: 2624435 • Letter: T

Question

The MoMi Corporations income before interest, depreciation and taxes, was $1.7 million in the year just ended, and it expects that this will grow by 5% per year forever. To make this happen, the firm will have to invest an amount equal to 17% of pretax cash flow each year. The tax rate is 30%. Depreciation was $230,000 in the year just ended and is expected to grow at the same rate as the operating cash flow. The appropriate market capitalization rate for the unleveraged cash flow is 12% per year, and the firm currently has debt of $3 million outstanding. Use the free cash flow approach to calculate the value of the firm and the firms equity. (Enter your answer in dollars not in millions.)


The MoMi Corporations income before interest, depreciation and taxes, was $1.7 million in the year just ended, and it expects that this will grow by 5% per year forever. To make this happen, the firm will have to invest an amount equal to 17% of pretax cash flow each year. The tax rate is 30%. Depreciation was $230,000 in the year just ended and is expected to grow at the same rate as the operating cash flow. The appropriate market capitalization rate for the unleveraged cash flow is 12% per year, and the firm currently has debt of $3 million outstanding. Use the free cash flow approach to calculate the value of the firm and the firms equity. (Enter your answer in dollars not in millions.)

Explanation / Answer

Solution :- Cash flow from operations = $ 1785000 (1700000 + 5 % of 1700000).

Depreciation = $ 241500. (230000 + 5 % of 230000).

Taxable income = $ 1543500 (1785000 - 241500)

Net income (after tax) = 1543500 - 30 % of 1543500 = $ 1080450.

Cash flow from operations (after tax) = 1080450 + 241500 (Depreciation, being non cash expense). = $ 1321950.

Free cash flow available = Cash flow from operations (after tax) - Income from investment.

= 1321950 - (1700000 * 17 % * 1.05)

= 1321950 - 303450.

= $ 1018500.

Value of the firm = Free cash flow available / (Capitalization rate - Growth rate)

= 1018500 / (0.12 - 0.05)

= 1018500 / 0.07

= $ 14550000.

Value of the firm's equity = Total value of firm - Value of debt of firm

= 14550000 - 3000000

= $ 11550000.

Conclusion :-

Value of the firm $ 14550000. Value of the firm's equity $ 11550000.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote