Given the following information, calculate the expected value for Firm C\'s EPS.
ID: 2626337 • Letter: G
Question
- Given the following information, calculate the expected value for Firm C's EPS. Data for Firms A and B are as follows: E(EPSA) = $5.10, and ?A = $3.60; E(EPSB) = $4.20, and ?B = $2.98. Round your answer to two decimal places.
- Probability 0.1 0.2 0.4 0.2 0.1 Firm A: EPSA ($1.68) $1.80 $5.10 $8.40 $11.88 Firm B: EPSB (1.20) 1.31 4.20 7.09 9.60 Firm C: EPSC (2.52) 1.35 5.10 8.85 12.72
$ {C}- You are given that ?c = $4.12. Discuss the relative riskiness of the three firms' earnings using their respective coefficients of variation. Round your answer to two decimal places. CV A B C
The most risky is
Explanation / Answer
for Firm C
E(EPSc) = -2.52*.1+1.35*.2+5.1*.4+8.85*.2+12.72*.1 = $5.1
4.
CV = standard deviation/Expected return
CVa = 3.6/5.1 = .7058
CVb = 2.98/4.2 = .709
CVc = 4.12/5.1 = .807
CV is standard deviation or risk per unit exp return
mimium the CV less risky the company is,
so most risky is company C
least risky is Company A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.