Given the following information, calculate the expected value for Firm C\'s EPS.
ID: 2659463 • Letter: G
Question
- Given the following information, calculate the expected value for Firm C's EPS. Data for Firms A and B are as follows: E(EPSA) = $5.10, and ?A = $3.61; E(EPSB) = $4.20, and ?B = $2.94. Round your answer to two decimal places.
- Probability 0.1 0.2 0.4 0.2 0.1 Firm A: EPSA ($1.61) $1.80 $5.10 $8.40 $11.81 Firm B: EPSB (1.20) 1.30 4.20 7.10 9.60 Firm C: EPSC (2.53) 1.35 5.10 8.85 12.73
$
The most risky is -Select-ABCItem 5
Explanation / Answer
EPs fpr firm C = 0.1*-2.51 + 0.2*1.35 + 0.4*5.1 + 8.85*0.2 + 12.71*0.1 = 5.1 answer
Coeficicernt of variation
A = 3.61/5.1 = 0.707
B = 2.94/ 4.2 = 0.70
C = 4.12/5.1 = 0.81
Project B is the least risky as it has lowest coefficient of variation
-----------------
1] expected value for Firm C's EPS = mean = 5.1
FIRM
MEAN
S.D.
COEFFECIENT OF VARIATION =
(SD /MEAN)*100
A
5.1
3.61
(3.61/5.1)* 100 = 70.78%
B
4.2
2.94
(2.94/4.2)*100 = 70.00%
C
5.1
4.12
(4.12/5.1)*100 =80.78%
THE LEAST RISKY FIRM IS FIRM
1] expected value for Firm C's EPS = mean = 5.1
FIRM
MEAN
S.D.
COEFFECIENT OF VARIATION =
(SD /MEAN)*100
A
5.1
3.61
(3.61/5.1)* 100 = 70.78%
B
4.2
2.94
(2.94/4.2)*100 = 70.00%
C
5.1
4.12
(4.12/5.1)*100 =80.78%
THE LEAST RISKY FIRM IS FIRM
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.