Given the following information, calculate the expected value for Firm C\'s EPS.
ID: 2792764 • Letter: G
Question
Given the following information, calculate the expected value for Firm C's EPS. Data for Firms A and B are as follows: E(EPSA) = $5.10, and A = $3.60; E(EPSB) = $4.20, and B = $2.95. Round your answer to two decimal places.
E(EPSC) = $
You are given that c = $4.11. Discuss the relative riskiness of the three firms' earnings using their respective coefficients of variation. Round your answer to two decimal places.
The most risky is
Explanation / Answer
E(EPSC) = 0.1*(-2.58) + 0.2*1.35 + 0.4*5.1 + 0.2*8.85 + 0.1*12.78 = 5.1%
CV (A) = 3.6 / 5.1 = 0.706
CV (B) = 2.95 / 4.2 = 0.702
CV (C) = 4.11 / 5.1 = 0.806
C is risky because CV is high
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.