The JuneBug (JB) Corporation has a perpetual EBIT of $450,000. The rm is entirel
ID: 2626685 • Letter: T
Question
The JuneBug (JB) Corporation has a perpetual EBIT of $450,000. The rm is entirely equity nanced. The beta of the rm's stock is 1.24. You may assume that the risk free interest rate is 2% and that the market risk premium is 4.5%. The company's tax rate is 39%.
(a) What is the value of this unlevered company?
(b) Now suppose that the corporation wants to increase its market value to $5,000,000 by issuing perpetual bonds. Calculate the total market value of bonds that the JB Co. should issue to accomplish this goal.
(c) Assume the corporation issues $3,000,000 in perpetual debt (i.e. ignore your answer to part (b)). If the corporation's marginal tax rate decreases by 10%, what would you expect the new rm value to be?
Explanation / Answer
a)Value of equity = 2%+ 1.24*4.5%= 7.58%
Value of unlevered firm = 450000*(1-39%)/7.58%=$3,621,372.03
b) Value of levered firm = value of unlevered firm + Debt*tax
5,000,000 = 3621372.03 + Debt*39%
Market value of debt =$3,534,943.51
c) New Value of firm = 3621372.03+ 3000000*(1-29%)=$5751372.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.