An investor trading in bonds is looking for 18 % return on his purchases. He buy
ID: 2627209 • Letter: A
Question
An investor trading in bonds is looking for 18 % return on his purchases. He buys bonds with a few years left before maturity, holds them, and redeems them for face value when they mature. Looking through the bond listings, he finds a bond listed with a $8,000 face value, that pays 9 % interest on its face value each year, and is priced at $5,482 . How many years (at most) must be left before maturity on this bond in order to meet the investors desired percent return? (Enter your answer as a number rounded to one decimal place, without the percent sign.)
Explanation / Answer
Present market value of bond = Present value on all future cash flow
Present value of all future cash flow = $5482
PMT or annual initerest = .09*8000 =$720
YTM = 18% (Given)
let no of years left = n years
5482 = 720*PVIFA(18%,n)+(8000/1.18^n)
on solving for n using calculator
n = 6 years, left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.