You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2627763 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs S5,200,000, and it would be depreciated straight-line to zero over four years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in four years. You can lease it for $1,525,000 per year for four years. Assume a 35 percent tax bracket. You can borrow at 8 percent before taxes. What is the NAL of the lease from the lessor's viewpoint? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16))Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Initial Investment = -5200000
Annual Depreciation = Cost/Useful Life = 5200000/4 = 1300000
After Tax Cost = 8*(1-.35) = 5.2%
Annual Cash Inflow = (Lease Value - Depreciation)*(1-Tax Rate) + Depreciation = (1525000 - 1300000)*(1-.35) + 1300000 = 1446250
NAL = -5200000 + 1446250/(1+.052)^1 + 1446250/(1+.052)^2 + 1446250/(1+.052)^3 + 1446250/(1+.052)^4 = -95405.02
Answer is -95405.02
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.