Crisp Cookware\'s common stock is expected to pay a dividend of $2.5 a share at
ID: 2633449 • Letter: C
Question
Crisp Cookware's common stock is expected to pay a dividend of $2.5 a share at the end of this year (D1 = $2.50); its beta is 1.20; the risk-free rate is 4.5%; and the market risk premium is 6%. The dividend is expected to grow at some constant rate g, and the stock currently sells for $33 a share. Assuming the market is in equilibrium, what does the market believe will be the stock's price at the end of 3 years (i.e., what is )? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest cent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Step 1: Calculate Required Rate of Return
Required Rate of Return = Risk Free Rate + Beta*(Market Risk Premium) = 4.50 + 1.20*(6) = 11.70%
--
Step 2: Calculate Growth Rate
Current Stock Price = D1/(Required Rate of Return - Growth Rate)
33 = 2.50/(11.70% - Growth Rate)
33*11.70% - 33*Growth Rate = 2.50
Growth Rate = (33*11.70% - 2.50)/33 = 4.12%
----
Step 3:
Calculate Stock Price after 3 Years = Current Stock Price*(1+Growth Rate)^3 = 33*(1+4.12%)^3 = $37.25 or $37.3 or $37
Answer is $37.25 or $37.3 or $37.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.