Your firm is contemplating the purchase of a new $590,000 computer-based order e
ID: 2633927 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $590,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $62,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $77,000 (this is a one-time reduction). The tax rate is 34 percent and the required return on the project is 14 percent. If the pretax cost savings are $202,000 per year, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
NPV $_______
Will you accept or reject the project?_________
If the pretax cost savings are $152,000 per year, what is the NPV of this project? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
NPV $_________
Will you accept or reject the project?___________
At what level of pretax cost savings would you be indifferent between accepting the project and not accepting it? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Cost savings $_________
Explanation / Answer
Annual depreciation = initial investment / no of years = 590,000 / 5 = 118,000
Year 0 cashflow = -590,000 + 77,000 = -513,000
Cashflow in years 1-4 = 202,000 * (1-34%) + 118,000 * 34% = 173,440
Cashflow in year 5 = 173,440 + 62,000 * (1-34%) - 77,000 = 137,360
NPV = -513,000 + 173,440 / (1+14%)^1 + 173,440 / (1+14%)^2 + 173,440 / (1+14%)^3 + 173,440 / (1+14%)^4 + 137,360 / (1+14%)^5 = 63,694.74
As NPV is positive, we should accept the project.
Answer: NPV = $ 63,694.74. We should accept the project.
********************************************************************************************************************
If Pretax cost saving = 152,000
Year 0 cashflow = -590,000 + 77,000 = -513,000
Cashflow in years 1-4 = 152,000 * (1-34%) + 118,000 * 34% = 140,440
Cashflow in year 5 = 140,440 + 62,000 * (1-34%) - 77,000 = 104,360
NPV = -513,000 + 140,440 / (1+14%)^1 + 140,440 / (1+14%)^2 + 140,440 / (1+14%)^3 + 140,440 / (1+14%)^4 + 104,360 / (1+14%)^5 = -49,596.93, i.e. negative 49,596.93
As NPV is negative, we should reject the project.
Answer: NPV = -49,596.93. We should reject the project.
*************************************************************************************************************************
If NPV = 0
Let pretax cost saving be X
Then annual cashflow in year 1-4 = X * (1-34%) + 118,000 * 34% = 0.66 * X + 40,120
Cashflow in year 5 = 0.66 * X + 40,120 + 62,000 * (1-34%) - 77,000 = 0.66 * X + 4,040
NPV = -513,000 + (0.66 * X + 40,120) / (1+14%)^1 + (0.66 * X + 40,120) / (1+14%)^2 + (0.66 * X + 40,120) / (1+14%)^3 + (0.66 * X + 40,120) / (1+14%)^4 + (0.66 * X + 4,040) / (1+14%)^5 = 0
Solving for X, we get X = pre tax cost saving = 173,889.05
Answer: Pre tax cost saving = $ 173,889.05
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.