Your firm is contemplating the purchase of a new $585,000 computer-based order e
ID: 2762526 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $585,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $61,000 at the end of that time. You will save $215,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $76,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 30 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Cash flow at year 0= -585,00+76,000=-509,000
Depreciation=585000/5=$117,000
After tax Salvage value= 61000*(1-.3)=42,700
Year 1=(215000*0.7)+(0.3*117000)=$146,400
Year 2=(215000*0.7)+(0.3*117000)=$146,400
Year 3=(215000*0.7)+(0.3*117000)=$146,400
Year 4=(215000*0.7)+(0.3*117000)=$146,400
Year 5=(215000*0.7)+(0.3*117000)+42700=$189,100
IRR use irr formulae in excel
=irr(-509,000,146,400146,400146,400146,400,189,100)=15.24%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.