Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the e
ID: 2633970 • Letter: C
Question
Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the expected inflow is $2,400. The opportunity cost of capital is r = 0.22. The borrowing rate is rD = 0.12, and the tax shield per dollar of interest is Tc = 0.35.
What is the project
Consider a project lasting one year only. The initial outlay is $2,200 and the expected inflow is $2,400. The opportunity cost of capital is r = 0.22. The borrowing rate is rD = 0.12, and the tax shield per dollar of interest is Tc = 0.35.
Explanation / Answer
Soln :
NPV1 = CF1 / (1+0.34)1 = 2400 / 1.34 = 1,791.04
NPV of the cash flows = - initial outlays+ Present value of cash inflows X tax rate
project
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.