a new cardiac catheterization lab was constructed at have a heart hospital. the
ID: 2634123 • Letter: A
Question
a new cardiac catheterization lab was constructed at have a heart hospital. the investment for the lab was $450,000 in equipment costs and $50,000 in renovation costs. a desired return on investment is 12 percent. once the lab was constructed, 5,000 patients were served in the first year and were charged $340, for each procedure. the annual fixed cost for the catheterization lab is $1 million and the variable cost is $129 per procedure. what is the catheterization labs profit? did this profit meet its desired roi? why or why not?
Explanation / Answer
Soln :
Total investment = investment for the lab + renovation costs
Total investment = $ 500,000
Revenue in 1 year = $5000X340 = $ 1,700,000
Annual fixed cost = 1,000,000
variable cost = 129X5000 = 645,000
total cost = 1,000,000 + 645,000 = 1,645,000
profit = $ 1,700,000 - 1,645,000 = $ 55,000
ROI = gain - cost / cost
ROI = 55,000 - $ 500,000 / $ 500,000 = - 89%
The profit did not meet because the ROI is negative .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.