Suppose you buy 55 July 100 call option contracts. Hendreeks stock is selling fo
ID: 2634693 • Letter: S
Question
Suppose you buy 55 July 100 call option contracts. Hendreeks stock is selling for $105.90 per share on the expiration date. How much is your options investment worth? What if the stock price is $101.80 on the expiration date? (Do not round intermediate calculations. Omit the "$" sign in your response.)
Calls Puts Strike Close Price Expiration Vol. Last Vol. Last Hendreeks 103 100 Feb 72 5.20 50 2.40 103 100 Mar 41 8.40 29 4.90 103 100 Apr 16 10.68 10 6.60 103 100 Jul 8 14.30 2 10.10Explanation / Answer
Price of July call option = 14.3
Option investment worth= Price of 55 contract = 55*14.3 =786.5
Option payoff at 105.9 =55* Max (105.9-100,0) =324.5
Option payoff at 101.8 = 55*Max (101.8-100,0)= 99
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.