Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $55 per share. The
ID: 2636859 • Letter: S
Question
Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $55 per share. The stock paid a dividend of $.32 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $57.
What is the capital gains yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is the total rate of return on the investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the"%"sign in your response.)
Suppose you bought 400 shares of stock at an initial price of $55 per share. The stock paid a dividend of $.32 per share during the following year, and the share price at the end of the year was $57.
Explanation / Answer
1. Capital Gain=$57-$55=$2 per share
Total Capital Gain=2*400=$800
Investment=400*55=$22000
Capital Gain Yield=Cap gain/Investment
=($800/$22000)*100
=3.64%
2.
Dividend per share=$.32
Total Dividend=.32*400=$128
Dividend yield=Dividend/Investment
=$128/$22000
.58%
3.
Total Return=Cap. Gain Yield+Dividend Yield
=3.64%+.58%
=4.22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.