A 7.7 percent coupon bond with 15 years left to maturity is priced to offer a 6.
ID: 2635166 • Letter: A
Question
A 7.7 percent coupon bond with 15 years left to maturity is priced to offer a 6.35 percent yield to maturity. You believe that in one year, the yield to maturity will be 7.0 percent.
What would be the total return of the bond in dollars? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Total return $
What would be the total return of the bond in percentage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Total return %
Explanation / Answer
Current Price = 7.7*PVA(6.35%,15) + 100*PV(6.35%,15)
= $112.82
Price after 1 year = 7.7*PVA(7%,14) + 100*PV(7%,14)
= $106.12
Dividend Received = $7.7
Total Return = 106.12 + 7.7 = $113.82
Total Return (%) = 113.82 / 112.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.