Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders anot

ID: 2635243 • Letter: R

Question

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders another 3,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $13.00, and the fixed order cost is $1,550.

   

  

  

   

  

Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

  

  

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders another 3,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $13.00, and the fixed order cost is $1,550.

Explanation / Answer

current carrying cost=Average Stock*Unit Carrying cost=3100*13=40300

Order Cost=No of weeks in a Year* Unit Order cost=52*1550=80600

EOQ=Square Root(2AB/S), where A=Annual Stock , B=Ordering Cost , S=Storage Cost

=Square Root(2*3100*12*1550/13)=2978.38 or say 2979.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote