Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders anot

ID: 2701338 • Letter: R

Question

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders another 3,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $13.00, and the fixed order cost is $1,550.

Calculate the economic order quantity. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Redan Manufacturing uses 3,100 switch assemblies per week and then reorders another 3,100. The relevant carrying cost per switch assembly is $13.00, and the fixed order cost is $1,550.

Explanation / Answer

carrying cost = 3100/2 * 13 = 20150


ordering cost = D * S/Q = 3100 * 1550 / 3100 = 1550


EOQ = sqrt(2 * D * S /H) = sqrt( 2 * 3100 * 1550 / 13) = 859.785 = 860



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote