A firm, which is currently operating at full capacity, has sales of $2,000, curr
ID: 2636098 • Letter: A
Question
A firm, which is currently operating at full capacity, has sales of $2,000, current assets of $600, current liabilities of $300, net fixed assets of $1,500, and a 5 percent profit margin. The firm has no long-term debt and does not plan on acquiring any. The firm does not pay any dividends. Sales are expected to increase by 10 percent next year. If all assets, liabilities and costs vary directly with sales, how much additional external equity financing is required for next year?
Please show steps and equations.
Explanation / Answer
Ans
Sales = $2000
Profit = 5% of Sales = 5% of 2000= $100
Cost = Sales
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.