The Dakota Corporation had a 2015 taxable income of $34,500,000 from operations
ID: 2636885 • Letter: T
Question
The Dakota Corporation had a 2015 taxable income of $34,500,000 from operations after all operating costs but before (1) interest charges of $8,700,000; (2) dividends received of $770,000; (3) dividends paid of $5,350,000; and (4) income taxes.
Use the tax schedule in Table 2.3 to calculate Dakota
The Dakota Corporation had a 2015 taxable income of $34,500,000 from operations after all operating costs but before (1) interest charges of $8,700,000; (2) dividends received of $770,000; (3) dividends paid of $5,350,000; and (4) income taxes.
Explanation / Answer
a)The first 70 percent of the dividends received is not taxable. Thus, only 30 percent of the dividends received are taxed, so:
Taxable income = $34,500,000 - $8,700,000 + (.3)$770,000 = $26031000
Now Dakota Corp.
a)The first 70 percent of the dividends received is not taxable. Thus, only 30 percent of the dividends received are taxed, so:
Taxable income = $34,500,000 - $8,700,000 + (.3)$770,000 = $26031000
Now Dakota Corp.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.