Suppose that a fund that tracks the S&P has mean E(RM) = 16% and standard deviat
ID: 2638105 • Letter: S
Question
Suppose that a fund that tracks the S&P has mean E(RM) = 16% and standard deviation ?M = 10%, and suppose that the T-bill rate Rf = 8%. Answer the following questions about efficient portfolios:
a) What is the expected return and standard deviation of a portfolio that has 50% of its wealth in the risk-free asset and 50% in the S&P?
b) What is the expected return and standard deviation of a portfolio that has 125% of its wealth in the S&P, financed by borrowing 25% of its wealth at the risk-free rate?
c) What are the weights for investing in the risk-free asset and the S&P that produce a standard deviation for the entire portfolio that is twice the standard deviation of the S&P? What is the expected return on that portfolio?
d) Assume investors preferences are characterized by the utility function U = E[r] 0.5A?2 . What would be the optimal allocation, i.e. the investment weights on S&P and T-bill, for an investor with a risk-aversion coefficient of A=4? What is the expected return and standard deviation of this optimal portfolio?
Explanation / Answer
We have:
Rm = 16%
SDm= 10%
Rf=8%
Part A
We have:
Wm = 0.50 Wf = 0.50
Rp = Wm x Rm + Wf x Rf
= 0.50 x16% + 0.50 x8%
= 12%
Part B
Wm =1.25 Wf= -0.25
Rp = Wm x Rm + Wf x Rf
= 1.25 x16% + 0.250 x(-8%)
= 18%
Standard deviation of portfolio = SDm x Wm
= 10% x1.25
= 12.50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.