You plan to take out a $300,000 conventional fixed rate mortgage. You will eithe
ID: 2638575 • Letter: Y
Question
You plan to take out a $300,000 conventional fixed rate mortgage. You will either take out a 15 year mortgage or a 30 year mortgage. The interest rate on the 15 year mortgage is 3.5%. The interest on the 30 year mortgage is 4.5%. What will be the monthly mortgage payment for the 15 year mortgage? What will be the monthly mortgage payment for the 30 year mortgage?
$3,042.80 and $4,294.02
$3,059.68 and $4,341.25
$1,539.49 and $2,170.63
$1,520.06 and $2,144.65
a.$3,042.80 and $4,294.02
b.$3,059.68 and $4,341.25
c.$1,539.49 and $2,170.63
d.$1,520.06 and $2,144.65
Explanation / Answer
let x be the monthly payment
PV of monthly payments = loan amount = 300,000
PV of monthly payments = x * [1-(1+i)^n]/i
i = interest rate per period
n = number of periods
for 15 year mortage
i = 3.5%/12
number of periods = 15 * 12 = 180
=>
300000 = x * [1-(1+3.5%/12)^-180]/(3.5%/12)]
x = 2144.65
for 30 year mortage
i = 4.5%/12
number of periods = 30 * 12 = 360
=>
300000 = x * [1-(1+4.5%/12)^-360]/(4.5%/12)]
x = 1520.06
hence the answer is
d.
$1,520.06 and $2,144.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.