A balance sheet shows a total of noncallable $41 million long-term debt with a c
ID: 2639339 • Letter: A
Question
A balance sheet shows a total of noncallable $41 million long-term debt with a coupon rate of 8.10% and a yield to maturity of 8.50%. This debt currently has a market value of $52 million. The balance sheet also shows that the company has 9 million shares of common stock, and the book value of the common equity is $167.15 million. The current stock price is $21.35 per share; stockholders' required return, rs, is 12.80%; and the firm's tax rate is 34.00%. The CFO thinks the WACC should be based on market value weights, but the president thinks book weights are more appropriate. What is the difference between the WACCs using market value and the book value?
show work please
Explanation / Answer
Book Value of Debt=$41mn
Market Value of Debt=$52mn
Market value of Equity=21.35*9mn=192.15mn
Book value of Equity=167.5mn
After tax cost of debt=YTM*(1-T) =0.085*(1-34%)=0.0561=5.61
Cost of Equity=12.8%
WACC (Book Value) =(41*0.0561)/(41+167.15)+(0.128*167.15)/(41+167.15) =0.113838
WACC (Market Value) =(52*0.0561)/(52+192.15)+(0.128*192.15)/(41+192.15) =0.117439
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.