A bag of potato chips contains 585 mL of air at 35.0 C and a pressure of 775 mmH
ID: 876799 • Letter: A
Question
A bag of potato chips contains 585 mL of air at 35.0 C and a pressure of 775 mmHg .
Assuming the bag does not break, what will be its volume at the top of a mountain where the pressure is 428 mmHg and the temperature is 10.0 C ?
A balloon is floating around outside your window. The temperature outside is 39 C , and the air pressure is 0.700 atm . Your neighbor, who released the balloon, tells you that he filled it with 4.30 moles of gas. What is the volume of gas inside this balloon?
A 20.0 L gas cylinder is filled with 7.80 moles of gas. The tank is stored at 5 C . What is the pressure in the tank?
A 260. L kiln is used for vitrifying ceramics. It is currently operating at 1275 C , and the pressure is 0.9250 atm . How many moles of air molecules are within the confines of the kiln?
A 14.0 L gas cylinder has been filled with 7.20 moles of gas. You measure the pressure to be 3.90 atm . What is the temperature inside the tank?
Explanation / Answer
Q 1 ) A bag of potato chips contains 585 mL of air at 35.0 C and a pressure of 775 mmHg .
Assuming the bag does not break, what will be its volume at the top of a mountain where the pressure is 428 mmHg and the temperature is 10.0 C ?
solution :
V1 = 585 ml , V2 = ?
T1= 35 + 273 = 308K , T2 = 10 +273 =283 K
P1 = 775mmHg , P2 = 428 mmHg
ideal gas equation PV= nRT
from this P1 V1 / T1 = P2 V2 / T2
775 x 585 / 308 = 428 x V2 / 283
V2= 973 ml
Volume at the top of a mountain = V2= 973 ml -------------------------(answer)
Q 2) A balloon is floating around outside your window. The temperature outside is 39 C , and the air pressure is 0.700 atm . Your neighbor, who released the balloon, tells you that he filled it with 4.30 moles of gas. What is the volume of gas inside this balloon?
solution :
T= 39 + 273 = 312K
moles = n= 4.30
pressure =P = 0.700 atm
ideal gas equation :
P V = n RT
0.700 x V = 4.30 x 0.0821 x 312
V= 157.35 L
gas inside volume = 157.35 L ------------------------------(answer)
Q 3) A 20.0 L gas cylinder is filled with 7.80 moles of gas. The tank is stored at 5 C . What is the pressure in the tank?
solution :
PV = nRT
P = nRT / V
= 7.80 x 0.0821 x 278 / 20
= 8.9 atm
pressure of tank = 8.90 atm ------------------------(answer)
Q 4) A 260. L kiln is used for vitrifying ceramics. It is currently operating at 1275 C , and the pressure is 0.9250 atm . How many moles of air molecules are within the confines of the kiln?
solution :
n = PV / RT
= 0.9250 x 260 / 0.0821 x 1548
= 1.892
number of moles = 1.89 ------------------------(answer)
Q 5 ) A 14.0 L gas cylinder has been filled with 7.20 moles of gas. You measure the pressure to be 3.90 atm . What is the temperature inside the tank?
solution :
T = P V / n R
= 3.9 x 14 / 7.20 x 0.0821
= 92.36K
= -1800C
temperature = -1800.64C -----------------------(answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.