Assume that the managers of Dominion Healthcare facility are setting the price o
ID: 2640901 • Letter: A
Question
Assume that the managers of Dominion Healthcare facility are setting the price on a new outpatient service. Here are the relevant data estimates:
Annual direct fixed costs $500,000
Variable cost per visit $5.00
Annual overhead allocation $50,000
Expected annual utilization 10,000
a. What per-visit price must be set for the service to breakeven? To earn an annual profit of $100,000?
b. Repeat Part a, but assume that the variable cost per visit is $10,
c. Return to the data given in the problem. Again repeat Part a, but assume that the direct fixed costs are $1,000,000.
Explanation / Answer
a) Price per visit for break even:
BEP = Fixed cost / (Sales - VC)
10000 = (500000 + 50000) / (Sales - 5)
Sales price = 60 per visit
Price to earn profit of 100000 = 60 + 100000 / 10000
= 60 + 10 = 70 per visist
b) BEP = Fixed cost / (Sales - VC)
10000 = (500000 + 50000) / (Sales - 10)
Sales price = 65 per visit
Price to earn profit of 100000 = 65 + 100000 / 10000
= 65 + 10 = 75 per visit
c) BEP = Fixed cost / (Sales - VC)
10000 = (1000000 + 50000) / (Sales - 5)
Sales price = 110 per visit
Price to earn profit of 100000 = 110 + 100000 / 10000
= 110 + 10 = 120 per visit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.