Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any p
ID: 3130768 • Letter: A
Question
Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any particular seam is normally distributed with true standard deviation 0.79. Compute a 95% Cl for the true average porosity of a certain seam if the average porosity for 22 specimens from the seam was 4.85. (Round your answers to two decimal places.) Compute a 98% Cl for true average porosity of another seam based on 18 specimens with a sample average porosity of 4.56. (Round your answers to two decimal places.) How large a sample size is necessary if the width of the 95% interval is to be 0.46? (Round your answer up to the nearest whole number.) What sample size is necessary to estimate true average porosity to within 0.22 with 99% confidence? (Round your answer up to the nearest whole number.)Explanation / Answer
a)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 4.85
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 0.79
n = sample size = 22
Thus,
Margin of Error E = 0.330113923
Lower bound = 4.519886077
Upper bound = 5.180113923
Thus, the confidence interval is
( 4.519886077 , 5.180113923 ) [ANSWER]
******************
b)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.01
X = sample mean = 4.56
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.326347874
s = sample standard deviation = 0.79
n = sample size = 18
Thus,
Margin of Error E = 0.433177107
Lower bound = 4.126822893
Upper bound = 4.993177107
Thus, the confidence interval is
( 4.126822893 , 4.993177107 ) [ANSWER]
*****************
c)
Hence, the margin of error is
E = width/2 = 0.46/2 = 0.23.
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
s = sample standard deviation = 0.79
E = margin of error = 0.23
Thus,
n = 45.3205
Rounding up,
n = 46 [ANSWER]
*******************
d)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575829304
Also,
s = sample standard deviation = 0.79
E = margin of error = 0.22
Thus,
n = 85.55452415
Rounding up,
n = 86 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.