Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any p
ID: 3132495 • Letter: A
Question
Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any particular seam is normally distributed with true standard deviation 0.78. Compute a 95% Cl for the true average porosity of a certain seam if the average porosity for 17 specimens from the seam was 4.85. (Round your answers to two decimal places.) Compute a 98% Cl for true average porosity of another seam based on 11 specimens with a sample average porosity of 4.56. (Round your answers to two decimal places.) How large a sample size is necessary if the width of the 95% interval is to be 0.33? (Round your answer up to the nearest whole number.) What sample size is necessary to estimate true average porosity to within 0.21 with 99% confidence? (Round your answer up to the nearest whole number.)Explanation / Answer
A)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 4.85
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 0.78
n = sample size = 17
Thus,
Margin of Error E = 0.37078165
Lower bound = 4.47921835
Upper bound = 5.22078165
Thus, the confidence interval is
( 4.47921835 , 5.22078165 ) [ANSWER]
*******************
b)
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.01
X = sample mean = 4.56
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 2.326347874
s = sample standard deviation = 0.78
n = sample size = 11
Thus,
Margin of Error E = 0.547107815
Lower bound = 4.012892185
Upper bound = 5.107107815
Thus, the confidence interval is
( 4.012892185 , 5.107107815 ) [ANSWER]
********************
c)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
s = sample standard deviation = 0.78
E = margin of error = 0.33/2 = 0.165
Thus,
n = 85.84549298
Rounding up,
n = 86 [ANSWER]
********************
d)
Note that
n = z(alpha/2)^2 s^2 / E^2
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.575829304
Also,
s = sample standard deviation = 0.78
E = margin of error = 0.21
Thus,
n = 91.53449188
Rounding up,
n = 92 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.