Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any p
ID: 3225691 • Letter: A
Question
Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any particular seam is normally distributed with true standard deviation 0.78. (a) Compute a 95% CI for the true average porosity of a certain seam if the average porosity for 18 specimens from the seam was 4.85 (b) Compute a 98% CI for true average porosity of another seam based on 17 specimens with a sample average porosity of 4.56. How large a sample size is necessary if the width of the 95% interval is to be 0.35? What sample size is necessary to estimate true average porosity to within 0.18 with 99% confidence?Explanation / Answer
a)for std error =std deviation/(n)1/2 =0.1838
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =sample mean -/+ z*Std error =4.48 ; 5.22
b)for std error =0.189
for 98% CI, z=2.326
hence confidence interval =sample mean -/+ z*Std error = 4.12 ; 5.00
c)for 95% CI; z=1.96
margin of error E =0.35
sample size n=(z*std deviation/E)2 =~20
d)for 99% CI; z=2.5758
margin of error E =0.18
sample size =~125
please reply
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.