Johnny Cake Ltd. has 8 million shares of stock outstanding selling at $22 per sh
ID: 2640908 • Letter: J
Question
Johnny Cake Ltd. has 8 million shares of stock outstanding selling at $22 per share an an issue fo $40 million in 10 percent annual coupon bonds with a maturity of 17 years, selling at 94 percent of par. Assume Johnny Cake's weighted-average tax rate is 34 percent, its next dividend is expected to be $3 per share, and all future dividends are expected to grow at 5 percent per year. indefinitely.
What is its WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Given:
Price Per Share
Complete the following analysis. (Do not hard code values in your calculations.
Answer:
Before Tax Cost of Equity =
Before Tax Cost of Debt=
Equity Weight =
Debt Weight =
WACC =
Shares outstanding 8,000,000Price Per Share
$22.0 Face Value of Outstanding Bond Issue $40,000,000 Coupon Rate on bonds 10% Maturity of bonds 17 Price of Bonds (% of par) 94.0 Weighted Average Tax Rate 34.0% Next Expected Dividend $3.00 Expected Dividend Growth Rate 5.0%Explanation / Answer
Answer:
Before Tax Cost of Equity = Using the formula Ke = (D1/P )+g
Ke = (3 / 22)+0.05 = 18.64%
Before Tax Cost of Debt= 10%
Equity Weight =22/62 = 35.48%
Debt Weight =40/62 = 64.52%
WACC =(18.64*35.48%)+(10*64.52%) = 13.07%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.