Travel America Coaches currently sells 15,000 motor homes per year at $94,000 ea
ID: 2641032 • Letter: T
Question
Travel America Coaches currently sells 15,000 motor homes per year at $94,000 each, and 1,500 luxury motor coaches per year at $159,000 each. The company wants to introduce a low-range camper to fill out its product line; it hopes to sell 6,000 of these campers per year at $14,500 each. An independent consultant has determined that if Travel Coaches introduces the new campers, it should boost the sales of its existing motor homes by 1,500 units per year, and reduce the sales of its luxury motor coaches by 450 units per year. What amount should be used as the annual sales figure when evaluating this project?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
New Campers = 6000*14500 = 87000000
+
Motor Homes = (1500)*(94000) = 141000000
-
Luxury Motors = - 450*159000 = 71550000
Total Sales Figure = $156450000
Answer is $156450000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.