A clothing manufacturer anticipates that the market for a certain popular T-shir
ID: 2641587 • Letter: A
Question
A clothing manufacturer anticipates that the market for a certain popular T-shirt will continue to be strong for a few years. The manufacturer, accordingly, is considering the purchase of equipment that would generate $100,000 in cash flow starting in 1 year and continuing for the next two consecutive years (for a total of three years). The machine itself costs $250,000 immediately, and initial expenses also include a one-time fee of $710 for a maintenance contract and $7,000 for setup and labor. What is the project's IRR?
Explanation / Answer
Initial Cash outflow = $250,000 + $710 + $7,000 = $257,710
Cash Inflows: Year 1 = $100,000
Year 2 = $100,000
Year 3 = $100,000
IRR is the rate at which the cash inflows is equal to the cash outflows.
$257,710 = $100,000/(1+r)^1 + $100,000/(1+r)^2 + $100,000/(1+r)^3
we will have to use hit and trial method to find out the IRR
IRR = 8% p.a
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.