A 20-year U.S. Treasury bond with a face value of $10,000 pays a coupon of 5.25%
ID: 2641731 • Letter: A
Question
A 20-year U.S. Treasury bond with a face value of $10,000 pays a coupon of 5.25% (2.625% of face value every six months). The semiannually compounded interest rate is 4.8% (a six-month discount rate of 4.8/2 = 2.4%). What is the present value of the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
A 20-year U.S. Treasury bond with a face value of $10,000 pays a coupon of 5.25% (2.625% of face value every six months). The semiannually compounded interest rate is 4.8% (a six-month discount rate of 4.8/2 = 2.4%). What is the present value of the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Hi,
The correct answer is as follows:
Present Value of the bond = 262.5*(1-(1+2.4%)^(-40))/2.4%+10000*(1+2.4%)^(-40)
=$10574.44
hence, the price of the bond is $10574.44
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.