Companies generate from their regular operations and from other sources like int
ID: 2642115 • Letter: C
Question
Companies generate from their regular operations and from other sources like interest earned on the securities they hold, which is called non-operating income. Lindely textiles recently reported $50,000 of sales $7,250 of operating costs other thandepreciation, and $1000 of depreciation. The company had no amortization charges and no non-operating income. It had $8,000 of bonds outstanding that carry a %7.5 interest rate, and its federal-plus-state income tax rate was 40%. How much was Lindley's operating income, or EBIT?
A. 42,597
b.40.056
c. 40,903
d. 41,750
e. 39,209
Explanation / Answer
sales = 7250
costs = 7250
depriciation = 1000
interest = 8000 * 7.5% = 600
operating income = (sales - costs - depriciation - interest ) * (1- tax rate) + depriciation
= (50000 - 7250 - 1000 - 600) * (1-40%) + 1000
= $25,690
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.