You manage an equity fund with an expected risk premium of 10.6% and a standard
ID: 2642409 • Letter: Y
Question
You manage an equity fund with an expected risk premium of 10.6% and a standard deviation of 20%. The rate on Treasury bills is 6%. Your client chooses to invest $50,000 of her portfolio in your equity fund and $50,000 in a T-bill money market fund. What is the expected return and standard deviation of return on your client
You manage an equity fund with an expected risk premium of 10.6% and a standard deviation of 20%. The rate on Treasury bills is 6%. Your client chooses to invest $50,000 of her portfolio in your equity fund and $50,000 in a T-bill money market fund. What is the expected return and standard deviation of return on your client
Explanation / Answer
risk premium =Rm-Rf
10.6=Rm-6
hence return on market = 16.6%
Expected return of portfolio= Rm*Weight of market+Rf* weight of risk free
=16.6*.5+6*.5
=11.3%
Standered deviation of portfolio= (sd)A*weight of A
=20*.5
=10%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.