A project has the following estimated data: price = $54 per unit; variable costs
ID: 2643044 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $54 per unit; variable costs = $29.16 per unit;fixed costs = $6,100; required return = 16 percent; initial investment = $13,000; life = three years. Ignoring the effect of taxes, the accounting break-even quantity is( )units. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The cash break-even quantity is(---------- )units.(Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The financial break-even quantity is( --------)units.(Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The degree of operating leverage at the financial break-even level of output is(------------- ) . (Round your answer to 3 decimal places.
Explanation / Answer
Answer:
1. Accounting break-even quantity (Units) = Total Fixed cost / (Sales Price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.