A project has the following estimated data: price = $54 per unit; variable costs
ID: 2744551 • Letter: A
Question
A project has the following estimated data: price = $54 per unit; variable costs = $34 per unit; fixed costs = $17,000; required return = 15 percent; initial investment = $30,000; life = five years.
Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Break-even quantity 850 What is the cash break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Break-even quantity 45900 What is the financial break-even quantity? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Break-even quantity 1075 What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161)) DOL 4.78
Explanation / Answer
Calculation of accounting break even quantity
At Break-even: Sales = Variable cost + Fixed cost
Let the no. of units be ‘X’
Given Price = $54 per unit
Variable cost =$34 per unit
Fixed Cost = $17000
54x=34x+17000
No. of units = 850
Cash Break-even Quantity is same as there are no non-cash expenses Cash break-even point is =54*850 = $45900
Calculation of Financial Break-even point:
Financial Break-even point cash break-even point + (Operating cash flow/S.P – V.C)
= 850+ (4500/ (54-34)) = 1075
Annual Operating cash Flow = 30000*15% = $4500
Calculation of degree of operating leverage at financial break-even:
Degree of operating leverage = sales-variable cost/ (sales-variable cost-fixed cost)
Sales =1075*54 = 58050
Variable cost =1075*34 =36550
Operating leverage = 58050-36550/(58050-36550-17000)
=4.78
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.