Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,500 units of its perfume collection e
ID: 2643336 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,500 units of its perfume collection each year at a price per unit of $750. All sales are on credit with terms of 2.5/15, net 90. The discount is taken by 60 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
What is the amount of the company
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,500 units of its perfume collection each year at a price per unit of $750. All sales are on credit with terms of 2.5/15, net 90. The discount is taken by 60 percent of the customers.
Explanation / Answer
Assuming 360 days in a year.
3. Total Sales = 7,500 x 750 = $5,625,000
Receivables realised in 15 days = 5,625,000 x 60% = $3,375,000
Receivables realised in 90 days = 5,625,000 x 40% = $2,250,000
Average Receivables = [(5,625,000 x 15) + (2,250,000 x 90)] / 360 = $796,875
2. Receivables Turnover = Net Sales / Average Receivables = 5,625,000 / 796,875 = 7.06 times
1. Average Collection Period = 360 / Receivables Turnover = 51 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.