Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,400 units of its perfume collection e
ID: 2707910 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,400 units of its perfume collection each year at a price per unit of $690. All sales are on credit with terms of 1/15, net 60. The discount is taken by 55 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
What is the amount of the company
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,400 units of its perfume collection each year at a price per unit of $690. All sales are on credit with terms of 1/15, net 60. The discount is taken by 55 percent of the customers.
Explanation / Answer
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 7,400 units of its perfume collection each year at a price per unit of $690. All sales are on credit with terms of 1/15, net 60. The discount is taken by 55 percent of the customers.
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Average collection period = 15*55% + 60*45% = 35.25
What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))
Receivables turnover = 365/35.25 = 10.355
What is the amount of the company
Calculate the average collection period. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Average collection period = 15*55% + 60*45% = 35.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.