You have $800,000 invested in a complete portfolio that consists of a portfolio
ID: 2644492 • Letter: Y
Question
You have $800,000 invested in a complete portfolio that consists of a portfolio of risky assets (P) and T-Bills. The information below refers to these assets.
E(rp)=12.00%
?p =7.00%
T-Bill rate=3.6%
Proportion of T-Bill in the complete portfolio: 20%
Proportion of risky portfolio P in the complete portfolio: 80%
Composition of P:
Stock A 40%
Stock B 25%
Stock C 35%
Total 100%
What is the expected return on your complete portfolio?
What is the standard deviation of your complete portfolio?
What are the dollar amounts of Stocks A, B, and C, respectively, in your complete portfolio?
If your degree of risk aversion is A=4, is your complete portfolio optimal? (assuming P is the optimal risky portfolio)
Explanation / Answer
Total investment = 800,000
Amount in t-bills = 20% of 800,000 = 160,000
Amount in risky assets = 800,000 - 160,000 = 640,000
Interest on t-bills = 3.6% of 160,000 = 5,760
Return on portfolio = 7% (given) = .07*640,000 = 44,800
Thus, expected return = interest on t-bills+return on stocks = 5,760+44,800 = 50,560
rate of return = 50,560/800,000 = 6%
Dollar amount of stocks:
Stock A = 40% . P amount = 640,000. Thus A = .4*640,000 = 256,000
Stock B = .25*640,000 = 160,000
Stock C = .35*640,000 = 224,000
Degree of risk aversion = 4 (beta)
Using CAPM = risk free rate+beta*(market return - risk free rate)
3.6%+4(7-3.6) = 3.6+13.6 = 17.2%
As, return on portfolio is less than return per CAPM, it is not an optimal portfolio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.