According to explanations provided in the Help section for the Production Cost R
ID: 2644848 • Letter: A
Question
According to explanations provided in the Help section for the Production Cost Report, if (1) a company pays a PAT member a base wage of $19,000, a $50 quarterly bonus for perfect attendance, and annual fringe benefits of $3,200, (2) a PAT is paid a $1 incentive bonus per camera assembled, and (3) a PAT assembles 11,000 cameras per year (or 2,750 cameras per quarter), then the annual compensation cost of a single PAT member and a fully-staffed PAT would be
a.$25,150 and $100,600.
b.$19,000 and $57,000.
c.$31,200 and $124,800.
d.$29,200 and $87,600.
e.$33,400, and $133,600.
Explanation / Answer
The answer is E. $33400 and $133600.
Calculation
Annual base wage = $19000
Yearly bonus for attendance = $200
Fringe Benefits = $3200
Incentive bonus = $1 * 11000 cameras assembled per year = $11000
Summing up of all of them = $19000 + $200 + $3200 + $11000 = $33400 for every PAT member.
Hope this answers the question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.