Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires
ID: 2644963 • Letter: C
Question
Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,490,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,280,000 in annual sales, with costs of $1,270,000. Assume the tax rate is 30 percent and the required return on the project is 8 percent.
What is the project
Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,490,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,280,000 in annual sales, with costs of $1,270,000. Assume the tax rate is 30 percent and the required return on the project is 8 percent.
Explanation / Answer
EBITDA = 2280000 - 1270000 = $1,010,000
depriciation per year = 2490000/3 = 830000
operating cash flow per year
= (1010000 - 830000) * (1-0.3) + 830000
= 956000
NPV = -2490000 + 956000/1.08 + 956000/1.08^2 + 956000/1.08^3
= -$ 26,295.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.