Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

To finance some manufacturing tools it needs for the next 3 years, Waldrop Corpo

ID: 2645323 • Letter: T

Question

To finance some manufacturing tools it needs for the next 3 years, Waldrop Corporation is considering a leasing arrangement. The tools will be obsolete and worthless after 3 years. The firm will depreciate the cost of the tools on a straight-line basis over their 3-year life. It can borrow $4,800,000, the purchase price, at 10% and buy the tools, or it can make 3 equal end-of-year lease payments of $2,100,000 each and lease them. The loan obtained from the bank is a 3-year simple interest loan, with interest paid at the end of each year (note: simple interest means that the borrower pays only interest during the life of the loan and repays the principal at maturity, just like a bond). The firm's tax rate is 40%. Annual maintenance costs associated with ownership are estimated at $240,000, but this cost would be borne by the lessor if it leases. What is the net advantage to leasing (NAL), in thousands? (Suggestion: Delete 3 zeros from dollars and work in thousands.) Please show work.

a. $96
b. $106
c. $112
d. $117
e. $123

Explanation / Answer

SOLUTION:

Step 1:

Calculating expenditure if tools are purchased:                                            amount (000)

Particulars

1st year

2nd year

3rd year

Browed amount for purchase (a)

0

0

4800

Interest on loan amount (b)

(480)

(480)

(480)

Tax saving on interest b*(1-40%)= (c)

(288)

(288)

(288)

Depreciation (d)

1600

1600

1600

Tax saving on depreciation d*(1-40%)= (e)

640

640

640

Maintenance cost (f)

(240)

(240)

(240)

Tax saving on maintenance cost f*40%=(g)

960

960

960

Cash flow net (h)=(a+c+e+f+g)

208

208

4592

Pv cost if purchased of assets

3474

Notes:

Depreciation on straight line basis so =4800/3=1600

Amount of depreciation = 1600

Interest on borrowed amount = 4800*10/100=480

Amount of interest = 480

Step 2;

Calculating expenditure if tools are leased:                                                 amount (000)

Lease payment (m)

(2100)

(2100)

(2100)

Tax saving on amount m*40%=(n)

840

840

840

net cash flow

(1260)

(1260)

(1260)

Pv if tools are leased

(3367)

Step 3 :

Comparing of PV of purchasing and leasing amount

PV of cost of purchasing = [208/(1+6%)]+[208/(1+6%)^2]-[4592/(1+6%)^3]

PV of cost of purchasing = 3474

PV for cost of leasing = 1260*[1/(1+6%)+1/(1+6%)^2+1/(1+6%)^3]

PV for cost of leasing = 3367

Step 4:

NAL     = PV cost of purchasing – PV of leasing

             = 3474 – 3367

NAL   = 106.2

Particulars

1st year

2nd year

3rd year

Browed amount for purchase (a)

0

0

4800

Interest on loan amount (b)

(480)

(480)

(480)

Tax saving on interest b*(1-40%)= (c)

(288)

(288)

(288)

Depreciation (d)

1600

1600

1600

Tax saving on depreciation d*(1-40%)= (e)

640

640

640

Maintenance cost (f)

(240)

(240)

(240)

Tax saving on maintenance cost f*40%=(g)

960

960

960

Cash flow net (h)=(a+c+e+f+g)

208

208

4592

Pv cost if purchased of assets

3474

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote