Your firm is contemplating the purchase of a new $672,000 computer-based order e
ID: 2646851 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $672,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its six-year life. It will be worth $55,000 at the end of that time. You will save $175,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $50,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project.
If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Your firm is contemplating the purchase of a new $672,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its six-year life. It will be worth $55,000 at the end of that time. You will save $175,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $50,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project.
Explanation / Answer
Annual Depreciation = 672000/6 = 112000
Annual Operating Cash flow = 175000*(1-35%) + 112000*35% = $ 152950
Post tax salvage Value = 55000*(1-35%) = 35,750
Initial Investment = 672000 - 50000 = 622000
Terminal Value = 35750 - 50000 = - 14250
Cash Flow :
Year 0 = -622000
Year 1 = 152950
Year 2 = 152950
Year 3 = 152950
Year 4 = 152950
Year 5 = 152950
Year 6 = 152950 - 14250 = 138700
IRR = irr(values)
IRR = irr({-622000,152950,152950,152950,152950,152950,138700})
IRR = 11.98%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.