12/31/2014 2014 Current Assets XX Sales 7500 Fixed Assets XX COGS 5500 Total Ass
ID: 2647319 • Letter: 1
Question
12/31/2014 2014
Current Assets XX Sales 7500
Fixed Assets XX COGS 5500
Total Assets 5000 Dep 500
EBIT 1500
Current Liabilities 500 Interest XX
Long Term Debt XX EBT XX
CommonEquity 2000 Taxes XX
Total 5000 Net Income XX
Dividends were 500, Capital Expenditures were 700, Ending Stock Price was $20 per share and there were 400 shares outstanding. Taxes are 40% of EBT.
2014 2014
Current Ratio 4 Profit Margin 10%
Debt Ratio .60 ROA XX
Times Int. Ern 6 BEP XX
FATO 2.5 P/E XX
TATO XX M/B XX
7. What is the firm
Explanation / Answer
Answer;
7. Total Asset Turnover Ratio = Net sales / Average Total Assets
= 7500 / 5000 = 1.5
8. Interest Expense:
Given that Times Interest Earned = 6
EBIT / Interest = 6
Hence, 1500 / Interest = 6
So, Interest Expense = 1500 / 6 = 250
9. Market to Book Ratio:
Ending Stock Price was $20 per share and there were 400 shares outstanding, hence market value = 400 * $20 = $8000
Book value of equity = $2000
Market to book ratio = $8000 / $2000 = 4
10.
Given that Current Ratio = 4
It means current assets / Current liabilities =4
Current assets / 500 = 4
Hence Current assets = 500*4 = $2000
Given that Total Assets = $5000
Hence Fixed assets = Total Assets
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.