The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven rec
ID: 2648455 • Letter: T
Question
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $15.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $18.00 per share, and the stock rose to $20.10 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $500,000 in direct legal and other costs and $150,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $15.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $18.00 per share, and the stock rose to $20.10 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $500,000 in direct legal and other costs and $150,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Answer:
Total Floatation cost = $500000 + $150000 = $650000
Total Funds Received = 15,000,000 Shares *$15.30 = $229,500,000
Net funds raised = 229500000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.