The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven rec
ID: 2651985 • Letter: T
Question
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $15.60 for each of the 30 million shares sold. The initial offering price was $16.10 per share, and the stock rose to $17.30 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $680,000 in direct legal and other costs and $240,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
rev: 09_30_2014_QC_54962
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $15.60 for each of the 30 million shares sold. The initial offering price was $16.10 per share, and the stock rose to $17.30 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $680,000 in direct legal and other costs and $240,000 in indirect costs.
Explanation / Answer
Total cost:
Underwriting cost = (Initial issue price-proceeds received)*Number of shared issued
= (16.10-15.60)*30
= .50*30
= $ 15 million or 15,000,000
Legal cost:680,000
Indirect cost :240,000
Total cost = 15,000,000+680,000+240,000
= $ 15,920,000
Proceeds received = 30 shares*15.60
=468 million or 468,000,000
Floatation cost= 15,920,000/468,000,000
= 3.40%
Price raised after trading does not benefit the company in any way.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.